21.04.2025
Search

Google moet mogelijk afscheid nemen van zijn cashcow

By: Jeroen de Hooge

BlogSearch

Het werd eerder al gezegd, maar nu heeft Google een grote rechtszaak verloren over de advertentie-afdeling van het bedrijf. Dat kan tot gevolg hebben dat het zijn reclamesoftware helemaal moet verkopen.

Google Ad Manager

Waarom? De rechter stelt dat Google een monopoliepositie heeft op de advertentiemarkt. Het heeft advertentiesoftware gemaakt die advertenties verkopen en kopen, maar het zoekmachinebedrijf zou hiermee zijn dominante positie op de markt misbruiken om er zelf alleen nog maar beter van te worden. Dit resulteert waarschijnlijk in het moeten verkopen van een van de grote cashcows van het bedrijf, al hoeft ook weer niet alles wat met advertenties te maken heeft weg. Het zou nu dan gaan om Ad Manager. Verder denkt het Ministerie van Justitie in Amerika aan een schadevergoeding.

Het is niet alleen dat Google zijn eigen goede positie slim, maar ook illegaal, zou hebben gebruikt. Het bedrijf zou ook de concurrentie buitenspel hebben gezet door allerlei overnames te doen. En overnames doen is natuurlijk heel makkelijk als je zo machtig bent. Plus, het had als resultaat dat Google weer veel meer geld kon rekenen voor zijn diensten: bedrijven konden immers bijna niet anders dan in zee gaan met het bedrijf, zo is de conclusie van de rechter.

Google in hoger beroep

En nu? Het is nu afwachten. Google zal in beroep gaan tegen deze beslissing. Het bedrijf stelt dat er hartstikke veel keuze is in advertentiesoftware en dat er simpelweg voor die van Google wordt gekozen om het eenvoudig werkt, betaalbaar is en het juiste effect bereikt. Tegelijkertijd moet Google zich ook wel bewust zijn van hoe groot het is geworden. Dat is niet per se illegaal, maar het is voor bedrijven eigenlijk onmogelijk om niets met Google te maken te hebben.

De kous is nog niet af voor het bedrijf. Er start volgende week nog een separate rechtszaak over de macht van Google op het gebied van internetbrowsers. Dit kan resulteren in het verliezen van de Chrome-browser. Maar, met het beroep van deze rechtszaak erbij -en de verwachting dat Google bij slecht nieuws ook in beroep zal gaan over Chrome- kan het nog vele jaren duren voordat definitief wordt bepaald wie schuldig is en wat daarvoor de straf is.

Share this post