De Nederlandse consument heeft in 2024 opnieuw meer uitgegeven aan online aankopen dan ooit tevoren. Volgens de nieuwste cijfers van de Thuiswinkel Markt Monitor groeiden de online bestedingen met 5% ten opzichte van 2023 tot een totaal van maar liefst € 36 miljard. Opvallend daarbij is dat het totale aantal online aankopen met 1% daalde, naar 345 miljoen transacties.
De grootste groei vond plaats in de categorie diensten, waar een stijging van 10% werd genoteerd. Vooral verzekeringen springen eruit, met een stijging van 20% in bestedingen en 16% in het aantal online afgesloten verzekeringen. Volgens Marlene ten Ham (Thuiswinkel.org) is dit deels te verklaren door de toegenomen vraag naar schadeverzekeringen zoals fietsverzekeringen én de jaarlijkse overstapgolf bij zorgverzekeringen.
Ook de verkoop van tickets voor evenementen, festivals en attractieparken kende een flinke opleving. Vooral in het eerste kwartaal van 2024 piekte de verkoop van festivaltickets, wat leidde tot een stijging van 15% in bestedingen en 8% in het aantal aankopen binnen deze categorie.
Na twee jaren van krimp zit er weer groei in de online productbestedingen, met een stijging van 2%. Vooral de categorie Telecom doet het goed (+12%), mede door hogere bedragen per aankoop zoals bij smartphones. Tegelijkertijd daalde het aantal bestellingen van fysieke producten met 3%.
Bijvoorbeeld:
Dit lijkt erop te wijzen dat mensen minder vaak bestellen, maar per bestelling meer of duurdere producten kopen.
Meer dan de helft van de Nederlandse consumenten (55%) deed in 2024 ten minste één aankoop bij een buitenlandse webshop. In totaal werd er voor € 4,4 miljard over de grens uitgegeven, goed voor 41 miljoen aankopen – beide cijfers zijn goed voor een marktaandeel van 12%.
China is nu officieel de populairste bestemming voor Nederlandse online shoppers. Met 11,5 miljoen aankopen en een groei van 28% ten opzichte van vorig jaar laat China concurrenten als Duitsland (23%) en de VS (10%) achter zich. Groot-Brittannië verliest fors terrein en zakt naar 7%.
Het gebruik van iDEAL is nog steeds dominant in Nederland, met een stijging van 71% naar 72% van alle online betalingen. Ook bij internationale aankopen groeit iDEAL (van 50% naar 53%). Opvallend is dat Klarna wint aan populariteit bij cross-border aankopen (van 7% naar 9%), terwijl het gebruik van creditcards juist daalt (van 25% naar 22%).
Volgens prognoses van NielsenIQ GfK zal het aandeel van online aankopen blijven toenemen ten opzichte van fysieke winkels. Daarbij wordt verwacht dat de bestedingen steeds meer verschuiven van producten naar diensten. In 2020 was nog 75% van de online uitgaven gericht op producten; in 2024 is dat aandeel gezakt naar 60%.
De Nederlandse e-commercemarkt beweegt mee met veranderend consumentengedrag en digitalisering van dienstensectoren. Alles wijst erop dat 2025 wederom een interessant jaar wordt voor retailers, marketeers en consumenten. En de kans is vrij groot dat we dit jaar het recordbedrag van vorig jaar (€ 36 miljard) weer gaan overtreffen.