Google wordt door de Europese Commissie beschuldigd van machtsmisbruik. De EC is van mening dat het bedrijf zijn dominate positie op de markt van het zoeken via internet gebruikt om systematisch de eigen producten te voorkeur te geven in de algemene zoekresultaten.
Voorlopige standpunt van de Commissie is dat dergelijk gedrag in strijd is met de EU-mededingingsregels, omdat het de concurrentie tegenwerkt en de het ook de consument schaadt.
Tevens zal ook onderzocht worden of Google de dominante marktpositie van Android, het besturingssysteem voor smartphones en tablets, misbruikt en of er concurrentieverstorende overeenkomsten zijn afgesloten.
Commissaris Margrethe Vestager heeft daarom een officiële klacht ingediend bij het bedrijf.
Google Shopping
Consumenten gaan online op zoek naar producten van verschillende websites en vergelijken prijzen van verschillende leveranciers. De voorlopige conclusie van het onderzoek, dat de Commissie opende in november 2010, is dat Google systematisch het eigen Google Shopping de voorkeur geeft op de algemene pagina’s met zoekresultaten, door het bijvoorbeeld meer prominent in beeld te zetten. En daardoor het verkeer van rivaliserende vergelijkingsdiensten en hun vermogen om te kunnen concurreren belemmeren.
Google heeft een week of 10 de tijd om te reageren op deze beschuldigingen.